Még sosem láttuk, hogy amikor az ausztráliai letelepedési lehetőségekről beszélünk, akkor mindig azonnal egyértelművé vált volna a jelentkezőnek a lépések sora. De ez nem miattuk van. A letelepedési rendszer olyannyira tud szövevényes és indokolatlanul bonyolult lenni, hogy gyakran még mi is feltesszük a kérdést magunkban, hogy most akkor mi vagyunk a hülyék vagy valaki más. Úgyhogy ezt senki ne vegye magára.
Viszont mivel már láttunk néhány esetet, így azért a kezdő lépéseket bátran tudjuk ajánlani mindenkinek, aki kacérkodik azzal az ötlettel, hogy a világ másik felén kezdene új életet.
Kezdjük is az elején! Ahhoz, hogy valaki Ausztráliába költözhessen letelepedési szándékkal, ahhoz a következőkkel kell rendelkeznie (most kizárólag a szakmai letelepedést vesszük, ide nem tartozik a partneri vagy egyéb családi vízumok sora sem):
- megfelelő szakma
- a szakmához kötődő igazolható szakmai tapasztalat
- angol nyelvtudás
- megfelelő életkor <45
Mit is jelentenek ezek konkrétan? Menjünk rajtuk végig!
Az életkoron nincs mit matekozni. Vagy tudjuk, hogy elmúltunk-e már 45 évesek vagy nem, szóval ez nem szabad, hogy kifogjon rajtunk!
Angol nyelvtudás….nos, általánosan mindenképpen kell egy IELTS 6.0-ás szintnek megfelelő angol nyelvtudással bírnunk, viszont ha már inkább a 40 felé közelítünk vagy hiányosságaink vannak egyéb területen, akkor nem árt, ha az az angol inkább 7.0, hiszen a pontrendszerben is csak erre lehet először pontot kapni. Úgyhogy tessék körüljárni a témát, hogy vajon milyen szinten vagy! Nagyon nem király, amikor minden papírod meglenne és te bizton állítod, hogy „ugyan, tutira megvan a 7-es”, erre a vizsgán kiderül, hogy még a 6.5 se. Tényleg gáz. Ilyenkor idegrohamot szoktak kapni. Te ne kapjál, mérd fel a szintedet időben, hogy legyen idő fejleszteni!
Igazolható szakmai tapasztalat: az igazolható szakmai tapasztalat nem azt jelenti, hogy a szomszédod igazolja, hogy látta, hogy te festőruhában elmentél festeni a másik szomszédhoz. A tapasztalatot hivatalos papírokkal igazoljuk, mint pl. munkaszerződés, NAV igazolás, referencia, bérpapír, stb.
A legjobb rész: megfelelő szakma! Honnan fogod tudni, hogy megfelelő-e a szakmád? Hát megnézed a hiányszakma listán! Ugyanis a szakmai letelepedés Ausztráliában hiányszakmákon alapul, amihez természetesen társul egy (kettő-három) hiányszakma lista is. Hol érheted el ezt a listát?
Ezen a listán szépen ki tudod keresni, hogy a szakmád rajta van-e a hiányszakma listán. És ha rajta van? Juhééjj, küldesz nekünk emailt! Ha nincs rajta? Egyrészt nem esel kétségbe, mert lehet, hogy csak szerinted nincs rajta. Ugyanis, az ausztráloknál néha más egy szakma leírása, mint nálunk. Nyilván nem az asztalosra gondolok, de pl. a gazdasági vonalon gyakran előfordul, hogy a tapasztalatod inkább egy másik szakmának felel meg, csak nálunk 1 szakma alatt 8 munkaköri leírás van. Na, náluk nem. Szóval nem esel kétségbe, hanem újra átnézed a listát és próbálsz hasonló szakmákat kigyűjteni.
Tehát, akkor nézzük a beígért lépéseket:
- Megkeresed a szakmádat a hiányszakma listán
- Felméred az angol tudásod valamilyen nemzetközi nyelvvizsgán vagy próbavizsgán vagy online felmérőn. Ha lehet, ez legyen az IELTS
- Ezt a kettő információt elküldöd nekünk emailben az önéletrajzoddal együtt és mi pedig a kapott információk alapján megnézzük, hogy melyik vízum jöhet neked szóba és természetesen megerősítjük, hogy a CV-d és az egyeztetés alapján valóban a jó szakmát választottad-e ki
Mikor nincs sajnos értelme írnod? Ha elmúltál 45. A többi három kritériummal még lehet variálni, de sajnos az életkorral nincs, itthonról pedig nehéz szponzorációt találni, ahol ez nem számíthat. Így kérlek vedd ezt figyelembe.
Szóval? Ki kereste már ki a szakmáját?
Ha mégis úgy érzed, hogy bizonytalan vagy, akkor látogass el a weboldalunkra és vedd fel velünk a kapcsolatot :)